WORLD CUP 2022
Historyczny mundial w Katarze
20 listopada rozpocznie się największe piłkarskie święto – mistrzostwa świata. XXII mundial, który potrwa do 18 grudnia, rozegrany zostanie w Katarze i będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. To będzie też pierwszy mundial, który zostanie rozegrany jesienią i jednocześnie ostatni, w którym wezmą udział 32 drużyny. Na następnych mistrzostwach w 2026 roku w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych liczba drużyn zostanie powiększona do 48 reprezentacji.
Meksyk na (dobry) początek
Nasi piłkarze rozpoczną rywalizację 22 listopada w ramach grupy C. Zagrają w niej z Meksykiem (22 listopada, 17.00), Arabią Saudyjską (26 listopada, 14.00) i Argentyną (30 listopada, 20.00). Polacy zaczną i skończą grupowe zmagania w stolicy Kataru Dosze. Areną meczów z Meksykiem (22.11.) i Argentyną (30.11.) będzie leżący nieopodal portu Stadion 974. Swą nietypową nazwę zawdzięcza numerowi kierunkowemu do Kataru oraz liczbie kontenerów wtopionych w konstrukcje obiektu. Pomysł na obiekt to odpowiedź na zarzuty o brak dbania o kwestie ekologiczne przy organizacji mundialu. Na spotkanie z Arabią Saudyjską (26.11.) reprezentanci Polski udadzą się o 20 kilometrów na zachód do Ar-Rajjan, miasta na przedmieściach Dohy. Education City Stadium umiejscowiony jest w dzielnicy skupiającej osiem filii zagranicznych uczelni. Inny przydomek tego obiektu brzmi natomiast „Diament na pustyni”. Education City Stadium zna Lewandowski, który wraz z Bayernem Monachium wygrał tam finał Klubowych Mistrzostw Świata w 2020 roku. Pojemność areny to 45 350 osób, z czego po mundialu pozostanie około 25 tysięcy miejsc. Obiekt będzie służyć głównie studentom-lekkoatletom.
Michniewicz optymistą
Biało-czerwonym od mistrzostw świata w Meksyku w 1986 roku ani razu nie udawało się wyjść z grupy i awansować do kolejnej fazy turnieju. Przez te ponad trzy dekady rozgrywaliśmy na turniejach mistrzowskich tylko trzy mecze: mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Dlatego trener Michniewicz nie chce absolutnie powtórki z rozrywki. Reprezentacja jedzie do Kataru, by co najmniej powtórzyć wynik z Meksyku, czyli nasz największy sukces na mistrzostwach czyli awans do 1/8 finału. - Chcemy zagrać czwarty mecz. Wiem, że od 1986 roku to nam się nie udawało. To będzie oznaczać, że wyszliśmy z grupy. Co będzie później, zobaczymy – zadeklarował Michniewicz zdradzając, że o tym celu powiedział już filarom kadry - Robertowi Lewandowskiemu, który będzie kapitanem Polaków i Grzegorzowi Krychowiakowi. Jednocześnie Michniewicz podkreślał, że chciałby, aby Polska była dumna z postawy na boisku, zaangażowania reprezentantów, choć wynik jest zawsze sprawą otwartą. - Będzie trudno, bo nie ma łatwych meczów na mistrzostwach świata – mówił. - My też mamy swoje atuty, ale trzeba mieć trochę szczęścia, plan, optymalną formę, trafić ze składem. Liczę, że tak będzie. Jestem optymistą, ale samo życie potrafi „przyłożyć trochę lodu do głowy”. Nie składam żadnych deklaracji. Chciałbym wrócić z Kataru jak najpóźniej.
Decydowały umiejętności
Na 10 dni przed mundialem selekcjoner Czesław Michniewicz ogłosił 26 osobową kadrę na mundial w Katarze. W drużynie Michniewicza na mundial nie było sensacji, choć dziennikarze dopytywali zwłaszcza o obecność w kadrze rutyniarzy Artura Jędrzejczyka i Kamila Grosickiego i absencje Karola Linettego czy Mateusza Klicha. Selekcjoner tak tłumaczył swoje nominacje. - Z całą stanowczością powiem, że nikt z tych 26 piłkarzy nie jedzie do Kataru dla atmosfery – wyjaśniał. - Decydują umiejętności piłkarskie, ale też istotna jest osobowość. To, kto pasuje do grupy. To musi być jedność. Każdy spośród tych zawodników dysponuje takim poziomem i umiejętnościami, że mogę na nich liczyć w każdej chwili. Uważam, że wybrałem optymalnie. Rozumiem, że ci, co nie jadą mogą czuć się zawiedzeni. Jest mi z tego powodu bardzo przykro, ale mam przeświadczenie, że nikogo nie skrzywdziłem. Zadecydowała realna ocena. Dodajmy w tym miejscu, że regulamin FIFA przewiduje, iż w razie nagłej kontuzji można powołać w zastępstwie innego piłkarza - nawet 24 godziny przed pierwszym meczem mundialu. I to zawodnika, który nie musiał być na ogłoszonej w październiku szerokiej, 47-osobowej liście.
Zbigniew Cieńciała
Kadra Biało-czerwonych
Bramkarze: Kamil Gabara (FC København, Dania), Łukasz Skorupski (Bologna, Włochy), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn, Włochy).
Obrońcy: Jan Bednarek (Aston Villa, Anglia), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua, Włochy), Matty Cash (Aston Villa, Anglia), Kamil Glik (Benevento, Włochy), Robert Gumny (FC Augsburg, Niemcy), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Jakub Kiwior (Spezia, Włochy), Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63, Francja), Nicola Zalewski (AS Roma, Włochy). Pomocnicy: Krystian Bielik (Birmingham City, Anglia), Przemysław Frankowski (RC Lens, Francja), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg, Niemcy), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab, Arabia Saudyjska), Michał Skóraś (Lech Poznań), Damian Szymański (AEK Ateny, Grecja), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam, Holandia), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy), Szymon Żurkowski (Fiorentina, Włochy). Napastnicy: Robert Lewandowski (FC Barcelona, Hiszpania), Arkadiusz Milik (Juventus Turyn, Włochy), Krzysztof Piątek (Salernitana, Włochy), Karol Świderski (Charlotte FC, USA).
Najbogatsi, kontrowersyjni, oskarżani...
Katar został wybrany na gospodarza turnieju 2 grudnia 2010. Oprócz Kataru do organizacji mistrzostw kandydowały także Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Wokół tego wyboru było mnóstwo kontrowersji. Już w 2013 roku francuski magazyn „France Footbal” ujawnił kulisy przyznania organizacji MŚ 2022. Wedle doniesień śledczych dziennikarzy szejkowie kupili mundial korumpując niektórych działaczy FIFA. Katarczyków oskarża się, że podczas budowy stadionów zginęło kilka tysięcy pracowników z Azji, zarzuca się brak poszanowania praw człowieka i respektowania praw pracowniczych. Traf chciał, że właśnie w 2010 r., jak zauważyli eksperci z serwisu Cinkciarz.pl, którzy zebrali garść informacji na temat m.in. finansowych aspektów uczestnictwa w imprezie, Katar stał się wg Global Finance najbogatszym państwem na świecie, z dochodem na mieszkańca przekraczającym 90 tys. dolarów. Dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) o PKB per capita za 2010 r. mówią już o ponad 127 tys. dolarów i zdeklasowaniu przez Katar konkurencji. W Polsce, która zajęła wtedy 45. miejsce w globalnym zestawieniu, wynosiły wówczas 21 tys. dolarów.
Marciniak i kobiety
W gronie w gronie 36 sędziów głównych wyznaczonych do prowadzenia meczów mistrzostw świata w Katarze znalazł się Szymon Marciniak. 41-latek ma już na koncie dwa duże turnieje. W 2016 roku sędziował mecze mistrzostw Europy, a dwa lata później był na mundialu w Rosji. Wśród nominowanych asystentów są Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a w gronie sędziów VAR – Tomasz Kwiatkowski. Natomiast w 92-letniej historii mundiali jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by mecze prowadziły przedstawicielki płci pięknej. W Katarze, a więc pierwszym muzułmańskim kraju-gospodarzu mistrzostw, pojawią się aż trzy: Francuzka Stephanie Frappart oraz 36-letnia JaponkaYoshimi Yamashita i dwa lata młodsza Rwandyjka Salima Mukansanga. Wśród asystentek również znalazły się Brazylijka Neuza Back, Karen Diaz Medina z Meksyku i Kathryn Nesbitt ze Stanów Zjednoczonych.
Mundialiki
* Mecz otwarcia z udziałem reprezentacji gospodarzy (Kataru) zostanie rozegrany 20 listopada 2022 r. o godzinie 19.00 czasu lokalnego na stadionie Al Bayt.
* W fazie grupowej każdego dnia będą rozgrywane cztery mecze, z godzinami rozpoczęcia (dwie godziny do tyłu różnicy z Polską): 13.00, 16.00, 19.00 i 22.00 w pierwszych dwóch rundach oraz 18.00 i 22.00 w jednoczesnym rozpoczęciem ostatniej rundy i meczów fazy pucharowej. Mecz o trzecie miejsce zostanie rozegrany 17 grudnia 2022 na stadionie Khalifa International Stadium, a finał zostanie rozegrany 18 grudnia 2022 na stadionie Lusail Iconic, oba o 18.00.
* Polacy awans do mistrzostw świata wywalczyli po raz dziewiąty. Poprzednie występy biało-czerwonych na mundialu miały miejsce w: 1938, 1974, 1978, 1982, 1986, 2002, 2006 i 2018 roku. Dwa razy zajęliśmy w mundialu trzecie miejsce – w 1974 r. w Niemczech i w 1982 r. w Hiszpanii.
* Do tej pory przynajmniej jeden występ na mundialu zanotowało 116 reprezentantów Polski. Rekordzistą jest Władysław Żmuda, który czterokrotnie uczestniczył na mistrzostwach świata (1974 – 3. miejsce, 1978, 1982 – 3. miejsce, 1986), na których rozegrał 21 meczów. W 1974 w Niemczech Grzegorz Lato z siedmioma bramkami został królem strzelców mundialu.
* Impreza na Bliskim Wschodzie będzie najdroższą w historii mundiali. Koszty organizacji tegorocznych mistrzostw świata sięgnął aż 220 miliardów dolarów.
* Kluby, których zawodnicy wezmą udział w mistrzostwach świata otrzymają od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) łącznie 209 milionów dolarów. Każdy dzień jednego piłkarza na zgrupowaniu przed turniejem oraz samym mundialu wyceniono na 10 tys. dolarów. Do tych pieniędzy uprawnione są nie tylko kluby, w których reprezentanci swoich krajów grają obecnie, ale też te, w których występowali w ciągu dwóch lat przed turniejem.
* O możliwość sprzedaży piwa w Katarze, kraju, który wprowadził całkowitą prohibicję, walczono bardzo długo. I udało się, ale na specjalnych zasadach. Piwo nie będzie jednak sprzedawane bezpośrednio na trybunach stadionu lub hali sportowej, tylko w rejonie, gdzie wstęp będą mieli wyłącznie kibice. Ta decyzja to efekt porozumienia między komitetem organizacyjnym a koncernem Budweiser, głównym sponsorem mistrzostw świata z wyłącznymi prawami do sprzedaży piwa podczas turnieju. Piwo będzie dostępne po otwarciu bramek, czyli na trzy godziny przed rozpoczęciem gry i godzinę po ostatnim gwizdku. Nie będzie go jednak można kupić w punktach gastronomicznych na stadionie.
* W lepszej sytuacji będą fani przebywający w części głównej strefy fanów FIFA w centrum Dohy. Tam piwo będzie serwowane bez przerwy od godz. 18.30 do 1.00 w nocy każdego dnia
* Lista zakazów w Katarze jest długa. Za sam pozamałżeński stosunek można wylądować na siedem lat w więzieniu. Kary grożą także za homoseksualizm. Do tego dochodzi kwestia zakazu spożywania alkoholu na ulicach, fotografowania wielu obiektów, puszczania głośnej muzyki i krzyków w trakcie nawoływań na modlitwę czy nadmiernego odkrywania ciała. Kibice nie powinni też próbować wwozić do Kataru alkoholu, narkotyków, pornografii czy… wieprzowiny.