4dent Dorota Stania

Podróż za jeden uśmiech

Jej pasją jest jej praca – w stomatologii pracuje z sukcesami od wielu lat, a stworzona przez nią Klinika 4dent świadczy usługi na najwyższym poziomie. Dr Dorota Stania stawia nie tylko na profesjonalizm, ale przede wszystkim na podejście do pacjenta. Zawsze uśmiechnięta jest najlepszą wizytówką miejsca, które stworzyła. Jest wielką admiratorką mody, golfa oraz podróży, które zajmują bardzo ważne miejsce w jej życiu.  

Z Dorotą Stanią, właścicielką  4dent  Dorota Stania  Centrum Stomatologii  w Katowicach rozmawia Anna Puślecka – dziennikarka związana z mediami od 27 lat, ekspert mody, zajmuje się PR i wizerunkiem  projektantów oraz marek z branży fashion.


– Jakie znaczenie mają dla ciebie podróże?

– Podróże są moją pasją i bardzo ważnym elementem mojego życia. Uwielbiam zmieniać miejsca i poznawać nowych ludzi, nowe kultury i zwyczaje. Każdy wyjazd traktuję wyjątkowo – jestem uzależniona od tego dreszczyku emocji przed czymś nowym i nieznanym. To samo uczucie towarzyszy mi również wtedy, kiedy wkładam kreacje mojego wyjątkowego Przyjaciela i projektanta mody, Tomka Ossolińskiego. Proces kreacji ubioru i relacja klientka, czy przyjaciółka–projektant to przecież także pewnego rodzaju podróż. I jaka fascynująca!


– Od dłuższego czasu promujesz w swojej klinice hasło „moda na uśmiech”? 

– Cieszę się, że o to zapytałaś. Świat mody fascynuje mnie od wczesnej młodości. Jeszcze będąc nastolatką uwielbiałam spędzać wolne chwile przy maszynie do szycia :) Duża część mojej garderoby była wykonana własnoręcznie. A potem los zetknął mnie z takimi fantastycznymi pasjonatami jak projektanci Tomek Ossoliński i Bartek Pilawski. Z Tomkiem widujemy się często – pochodzi ze Śląska, ja także bywam często w Warszawie, gdzie znajduje się jego atelier, a butik Bartka Pilawskiego mam na wyciągnięcie ręki - kilkadziesiąt metrów od 4dent, w katowickiej Fabryce Porcelany. Dzięki temu często mam okazję tam zaglądać, rozmawiać o nowych kolekcjach, czy przymierzać bardzo wygodne i ciekawie zaprojektowane ubrania.


– Wróćmy do podróży - czego cię uczą?

– Podróż to swego rodzaju wyzwanie i za każdym razem przekonuję się, że moje wyprawy uczą mnie pokory - wobec piękna i różnorodności świata. Baczny obserwator, a ja takim jestem, chłonie każdą minutę podróży wszystkimi zmysłami – widzi piękno gór i morza, egzotyczną roślinność, smakuje potrawy, czuje niesamowite zapachy, ale także zauważa brud nowojorskiego metra, czy duszący smog w Bangkoku.


– Czy pamiętasz swoją pierwszą daleką podróż, która była naładowana pozytywnymi emocjami i uśmiechem?

– Zawsze kiedy mogę wyjechać jestem naładowana pozytywnymi emocjami. Pierwszą podróż mimo, że była milion lat temu ;) pamiętam doskonale z dwóch powodów. To był Egipt, Hurghada. Bardzo się wtedy opaliłam, bo jakimś dziwnym trafem nie zabraliśmy kosmetyków z filtrem... I ukradli mi wtedy samochód w Polsce – moje piękne, czerwone Daewoo. .. Mimo to te wspomnienia wywołują zawsze mój uśmiech.


– W którym kraju spotkałaś najwięcej życzliwości i uśmiechu?

– Tutaj cię zaskoczę. Choć we wszystkich krajach, które odwiedziłam, od USA po Tajlandię, spotykałam wspaniałych ludzi, to najwięcej uśmiechu i życzliwości dostałam od ludzi w Holandii, w Amsterdamie oraz podczas podróży golfowych z ludźmi pełnymi pasji jak ja. Ostatnio moim hobby jest właśnie golf, a Klinika 4dent od 2018 roku jest Partnerem Silesia Business & Life Golf Cup.


– Jakie trudne sytuacje w podróży udało cię się rozwiązać uśmiechem?

– Uśmiech zawsze rozwiązuje trudne sytuacje. Począwszy od braku paszportu w Turcji i skończywszy na przypadkowym, nielegalnym przekroczeniu granicy USA - Kanada nad Niagarą ;) Uśmiech ratuje mnie zawsze z opresji.


– Każdy pacjent, który dba o uśmiech również odbywa pewnego rodzaju podróż, która i od niego, i od ciebie wymaga cierpliwości… często pacjenci boją się dentysty – jak ich przekonujesz, że 4dent jest miejscem, któremu może w pełni zaufać?

– Komfort w podróży jest bardzo ważny. Lubię czuć się zaopiekowana odwiedzając nowe miejsca. Ten sam komfort staram się zapewnić moim Pacjentom w 4dent. „Traktuj Pacjentów tak, jak sama byś chciała być traktowana” - to moje zawodowe credo. Poza podróżami moją pasją jest moda. Tak jak lubię nowe miejsca, lubię nowe kreacje. Stomatologia i wysokiej klasy krawiectwo mają wbrew pozorom coś wspólnego. W obu przypadkach jest to szycie na miarę. Dlatego tak dobrze czuję się w atelier Tomka Ossolińskiego, gdzie ważny jest najdrobniejszy szczegół każdej kreacji, od podszewki po kolor nici na wewnętrznej stronie kamizelki. W mojej pracy stomatologa mam podobne podejście, jestem perfekcjonistką, zwracam uwagę na najdrobniejsze detale. Chcę by moi Pacjenci świetnie czuli się z naszym uśmiechem, tak jak ja czuję się doskonale w kreacjach Mistrza Tomasza.


– Jak zmieniło się podejście Polaków, twoich pacjentów, do dbania o uśmiech na przestrzeni lat? Jakie największe zmiany zauważyłaś?

– Pracuję w swoim zawodzie już wiele lat, wybacz, ale nie przyznam ile (śmiech). Stanowczo muszę przyznać, że świadomość Polaków w dziedzinie zdrowia jest coraz większa. Bardziej dbamy o siebie na wielu poziomach - zwracamy uwagę na zdrową dietę, aktywność fizyczną, nie zaniedbujemy psyche. Także zdrowy i piękny uśmiech coraz częściej jest w sferze naszej atencji. I bardzo się z tego cieszę, bo uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. To jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę w kontakcie z drugim człowiekiem.


Praca zawodowa to twoja pasja, która daje ci siłę oraz właśnie uśmiech, którym zarażasz innych. Co jeszcze powoduje uśmiech na twojej twarzy i poczucie spełnienia?

– :) odpowiedź na to pytanie pominę.... Jest nieco zbyt intymne (śmiech).

– Co obecnie proponuje nowoczesna stomatologia? Co jest na topie i w trendach?

– Generalnie medycyna w Polsce, wbrew pozorom, jest na bardzo wysokim poziomie. A my w 4dent, przyznam nieskromnie, staramy się być liderami. I dokonujemy tego, o czym świadczą wyrazy uznania od naszych Pacjentów. Implantologia, protetyka, licówki bez szlifowania, popularny ostatnio bonding , nakładkowe leczenie ortodontyczne – to cała gama współczesnych narzędzi do poprawy uśmiechu i zdrowia. Ale nie byłoby sukcesu bez pasji mojego Zespołu. I w podsumowaniu chcę im wszystkim podziękować – za zaangażowanie i pracowitość. Bez nich nie byłoby 4dent. Dzięki temu fantastycznemu teamowi stworzyliśmy miejsce przyjazne Pacjentom. Zapraszam na Porcelanową 23, do Fabryki Porcelany w Katowicach. To będzie niesamowita podróż, obiecuję!