Centrum Optyczne 


Izabela Kępa 


Okulary przeciwsłoneczne - nie tylko modny dodatek 


Coraz częściej podróżujemy w okresie zimowym do ciepłych krajów, zapominamy jednak, że słońce, to główne źródło promieniowania ultrafioletowego, przed którym należy się chronić, w szczególności gdy chodzi o nasz wzrok. Czym charakteryzują się dobre i spełniające swoją rolę okulary przeciwsłoneczne? Skupimy się na trzech elementach, które są najważniejsze z punktu widzenia ochrony układu wzrokowego. 


Filtry UV 

Promieniowanie ultrafioletowe jest niewidoczną częścią promieniowania słonecznego, docierającego do powierzchni ziemi nie tylko bezpośrednio z promieni słonecznych, ale także z powierzchni, od których się odbija (np. jezioro). Na intensywność promieniowania wpływa wiele elementów, takich jak np. wysokość n.p.m. czy zachmurzenie, jednakże w każdym przypadku jego wpływ na organizm człowieka nie jest obojętny. Przyjrzyjmy się szkodliwemu wpływowi promieniowania UV na układ wzrokowy: zmarszczki, przebarwienia, rogowacenie skóry oraz rak – stanowią zagrożenie dla delikatnej skóry wokół oczu. Skrzydlik, tłuszczyk, zapalenie rogówki i spojówki grożą powierzchni oka. Soczewka oka narażona jest na zaćmę, zaś siatkówka – na zwyrodnienia. Wszystkim tym problemom można zapobiec, korzystając regularnie z okularów przeciwsłonecznych, które posiadają filtry UV. Szukajmy zatem w salonach optycznych okularów, które mają oznaczenie UV 400 – dzięki temu będziemy mieli pewność, że chronią one oko przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym w całym jego spektrum. 


Polaryzacja 

Na co dzień otacza nas światło niespolaryzowane – to znaczy, najprościej rzecz ujmując, nieuporządkowane. Można to sobie łatwo zobrazować: gdy spadnie deszcz, a następnie wyjdzie słońce, kierowcy będą mrużyć oczy, gdyż oślepiać ich będzie mokra jezdnia, a konkretnie – odbijające się od niej w przypadkowych kierunkach światło. Szkła polaryzacyjne pokryte są specjalną powłoką (filtrem), która niweluje te nieprzyjemne odblaski świetlne, powstające po odbiciu promieni słonecznych od płaskich powierzchni. Technologia ta pozwala widzieć wyraźniej oraz bardziej szczegółowo, ponieważ następuje poprawa odbieranych przez oczy kolorów oraz kontrastu.


Antyrefleks 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, jest wewnętrzny antyrefleks. Jest to specjalna powłoka uszlachetniająca, która sprawia, że soczewka okularowa jest bardziej przejrzysta i nie odbija się w niej obraz naszego oka. No dobrze, a co z ochroną oczu w przypadku użytkowników okularów korekcyjnych? Rozwiązań, które połączą wyraźne widzenie z ochroną przeciwsłoneczną, mamy trzy. Pierwsze z nich, to robione na zamówienie przeciwsłoneczne okulary korekcyjne. W salonie optycznym, przy pomocy optyka, wybieramy oprawkę, a następnie rodzaj i nasycenie barwienia, w jakim wykonane będą nasze szkła. Jest możliwość zamówienia soczewek okularowych, które poza barwieniem, będą miały dodatkowo polaryzację oraz wewnętrzny antyrefleks, dla maksymalnego komfortu użytkownika. Kolejnym rozwiązaniem są szkła fotochromowe, czyli takie, które zmieniają swoje zabarwienie pod wpływem promieniowania UV – w pomieszczeniu są praktycznie przezroczyste, zaś po wyjściu na słońce, w ciągu kilku sekund, zaciemniają się na wybrany kolor. Ostatnią propozycją dla okularników są oprawki korekcyjne z dopasowaną nakładką przeciwsłoneczną. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na natychmiastową zmianę – nakładka jest do oprawki mocowana za pomocą magnesów, w związku z czym wystarczy jeden ruch ręką, aby okulary korekcyjne zmienić w przeciwsłoneczne. Nakładki, poza filtrami UV, mają często dodatkowo polaryzację, o której zaletach już wspomniano. Jak widać, możliwości ochrony układu wzrokowego przed promieniowaniem UV jest wiele. Pamiętajmy o niej zawsze, gdy wychodzimy na świeże powietrze – dla zdrowia oraz komfortu naszych oczu.