DP WORLD TOUR Europen Tour


European Tour to najważniejszy cykl imprez golfowych obok PGA Tour, który odbywa się niemal w całości w USA. Niektóre turnieje są zaliczane do klasyfikacji obu cykli, w tym wszystkie cztery zaliczane do Wielkiego Szlema. Od sezonu 2022 cykl ze względów sponsorskich zmieni nazwę na DP World Tour, ale już wcześniej w kalendarzu było wiele imprez rozgrywanych poza Europą.


DP World to emiracka międzynarodowa firma logistyczna z siedzibą w Dubajuw Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Specjalizuje się w logistyce ładunków, operacjach terminali portowych, usługach morskich i strefach wolnego handlu. Utworzona w 2005 roku w wyniku fuzji Dubai Ports Authority i Dubai Ports International, DP World obsługuje 70 milionów kontenerów, które są przywożone przez około 70 000 statków rocznie. Odpowiada to około 10% globalnego ruchu kontenerowego, na który składają się 82 terminale morskie i śródlądowe obecne w ponad 40 krajach. Do 2016 roku DP World był przede wszystkim globalnym operatorem portów i od tego czasu przejmował inne firmy w górę i w dół łańcucha wartości. DP World jest od kilku lat partnerem touru i sponsorem tytularnym turnieju kończącego sezon. Tegoroczny DP World Tour Championship odbhył się w dniach 18-21 listopada w Dubaju. Natomiast od następnego sezonu firma została nowym sponsorem tytularnym ligi. Umowa zacznie obowiązywać od początku sezonu 2022, a cykl European Tour zmieni swoją nazwę na DP World Tour. Liga European Tour funkcjonuje na golfowym rynku od 50 lat – cykl zainaugurował działalność w 1972 roku. Dzisiejsze ogłoszenie współpracy z DP World to nowy rozdział tej barwnej historii. Według zapowiedzi władz ligi globalne partnerstwo będzie skupiało się na trzech kluczowych obszarach: rozwijaniu ligi, upowszechnianiu golfa na całym świecie i wywieraniu pozytywnego wpływu na lokalne społeczności. W sezonie 2022 r. po raz pierwszy w historii cyklu łączna suma nagród przekroczy próg 200 milionów dolarów, z nową minimalną pulą nagród w wysokości 2 milionów dolarów we wszystkich turniejach sankcjonowanych przez DP World Tour. W nowej formule cykl poszerzy swój kalendarz o imprezy na kilku kontynentach. W kalendarzu przewidziano 47 turniejów w 27 krajach, w tym nowe w Belgii, Japonii, RPA oraz ZEA. Do pięciu turniejów wydłużono prestiżowy minicykl Rolex Series. Pula nagród w całym sezonie to po raz pierwszy w sumie ponad 200 milionów dolarów. W każdej imprez należących tylko do tego cyklu będzie wynosiła co najmniej 2 miliony. Po raz pierwszy odbędą się również trzy turnieje współsankcjonowane z PGA TOUR – wspomniany Genesis Scottish Open, a także Barbasol Championship i Barracuda Championship odbywające się w Stanach Zjednoczonych – to wynik sojuszu strategicznego pomiędzy dwoma wiodącymi męskimi profesjonalnymi ligami golfa.


Początkowy harmonogram cyklu DP World Tour na 2022 r.


20 - 23 stycznia ZEA

Mistrzostwa ABU Zabi HSBC 

Yas Links, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie


27 - 30 stycznia ZEA

Slync.io Dubai Desert Classic 

Emirates GC, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie


3 - 6 lutego ZEA

Mistrzostwa Ras al Khaimah prezentowane przez Phoenix Capital 

Al Hamra GC, Ras Al Khaimah, Zjednoczone Emiraty Arabskie


10 - 13 lutego - QATAR

Bank Komercyjny Qatar Masters 

Doha GC, Ad-Dauha, Katar


17 - 20 lutego INDIE

Flaga IND

Bohater Indian Open 

DLF G&CC, Nowe Delhi, Indie


3- 6 marca KENIA

Magiczna Kenia Open 

Muthaiga GC, Nairobi, Kenia


10-13 marca RPA

Pecanwood Klasyczny 

Pecanwood G&CC, Hartbeespoort, Republika Południowej Afryki


17 - 20 marca RPA

Mistrzostwa Miasta Steyn 

Klub w Steyn City, Johannesburg, Republika Południowej Afryki


23 - 27 marca USA

Flaga USA

WGC - Dell Technologies Match Play

Austin CC, Austin, Teksas, USA


Polscy fani golfa liczą na to, że w przyszłym sezonie w jak największej liczbie turniejów cyklu wystąpi Adrian Meronk, jedyny Polak regularnie grający w zawodach tej serii. Dzięki zajęciu 39 pozycji w Race to Dubai Adrian awansował do 10 kategorii turniejowej - tym samym ma prawo wystartować w każdych zawodach DP WORLD TOUR bez ryzyka, że spadnie na listę rezerwową, jest to dla niego bardzo komfortowa sytuacja, dzięki której już spokojnie może planować sobie przygotowania do nowego sezonu. Obecnie Adrian przebywa w rodzinnych stronach - odpoczywa od golfa i ładuje akumulator przed nowym sezonem. Już 6 stycznia planuje zakotwiczyć w Dubai by perfekcyjnie przygotować się do pierwszego turnieju. Z informacji uzyskanych Adrian o na pewno zamierza wystąpić w Abu Dhabi HSBC Championship (20-23 stycznia), w Slync.io Dubai Desert Classic (27-30 stycznia), Ras al Khaimah Championship (3-6 lutego) i Qatar Masters (10-13 lutego). Na pewno nie zobaczymy Polaka w Magical Kenya Open. W marcu za to dwa turnieje w RPA, potem przerwa i starty w Europie Jest to niewątpliwie ogromny sukces, że Polska będzie miała reprezentatna w tak prestiżowym turnieju golfowym. Rok 2021 na pierszym miejscu  turniej zakończył zawodnik Collin Morikawa z USA przed Billy Horschel również reprezentujący Stany Zjednoczone, na trzeci miejscu Joakima Lagergen z Szwecji.